Az ügyészség szerint Orbán Balázs nem tekinthető hazaárulónak ’56-ról szóló megnyilvánulása miatt
Pusztán politikai véleményt fogalmazott meg.
Pusztán politikai véleményt fogalmazott meg.
A köztársasági elnök bukásához vezető kegyelembotrány, önkormányzati, európai parlamenti és amerikai választások, szuverenitásvédelem és 1956 újraértelmezése. Idén is erős évünk volt, döntsön ön, melyek voltak 2024 legemlékezetesebb pillanatai! A szavazás december 9-ig tart.
A magyar közvélemény akkoriban sem értette igazán a külpolitika reálfolyamatait, így a kádári propaganda könnyedén befolyásolhatta a forradalom utólagos értékelését.
Nem nagyon látszik ma más út az egyre reménytelenebb populizmus, tudatos elbutítás, a kádári világ újraépítésének felszámolására, mint egy ezt a világot jól ismerő, onnan jött, tehetséges politikai influenszer bátor kísérlete az újragondolásra – írja a Republikon Intézet vezetője.
Orbán Brüsszel bábjának minősítette Magyar Pétert október 23-i megemlékezésén a Millenárison, és persze a ruhájáról sem feledkezett meg.
Visszatért a fővárosba a nemzeti ünnepen a miniszterelnök, aki a Millenárison elmondott beszédében intézett támadást Magyar Péter ellen. A Tisza Párt elnöke pedig – sokkal népesebb közönség előtt, mint Orbáné – pályázatot hirdetett a jövő politikusoknak.
A polgár, ha van benne életösztön, akkor tudja, hogy Orbán Balázs, és pláne Orbán Viktor nagyon is tudatosan járt és jár el. Ezek nem hibák, ez maga a rendszer. A múltat úgy hajlítani, hogy az a fennállót igazolja. A múltból bármi áron bármit a jelen érdekeihez lehet csiszolni. „Lépésről lépésre” jutottunk ide 1956 kapcsán is. Vélemény.
A miniszterelnöknek ezúttal olyat kell mondania október 23-án, ami zárójelbe képes tenni politikai igazgatója botrányt kavart szavait 56-ról. Térben és időben sem ünnepel Orbántól távol a Fideszt már hibahatáron belül megközelítő Tisza Párt és Magyar Péter. De készül az ünnepre a DK és a Momentum is. Összeszedtük, hogy ma hol mi várható.
A számára oly fontos agrárreformok miatt rendszerint paraszti hátterűnek tartott Nagy Imréről még a legközelebbi barátai sem feltételezték, hogy valaha is vezető politikus válhat belőle. A történelem kereke azonban úgy fordult, hogy magyar miniszterelnök lett, ráadásul kétszer is. Hogyan jutott el a haláláig kommunista Nagy Imre a párt mindenhatóságától az azzal való szembefordulásig? Hősök vagy gonosztevők című sorozatunk újabb része.
Lehet mondani, hogy 1956 annyiféle, ahányan részt vettek benne, de igazsága csak egy volt – mondta az ELTE forradalmi bizottságában betöltött szerepéért egykor börtönre ítélt Karátson Gábor a HVG-nek, még 2007-ben. Mivel a 2015-ben elhunyt író, festő szavai ma talán még aktuálisabbak is, mint megjelenésük idején, az interjú újraközlésével is segíteni szeretnénk a tisztánlátást, miután Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója 1956-tal kapcsolatban a hősök emlékét gyalázó nyilatkozatot tett.
A társadalom – nem kis részben a még évekig tartó megtorlások súlya alatt – illúzióit vesztve a Kádár-rendszerben elfogadta a realitásokat, szinte kollektív amnéziába esett, elfeledte 1956-ot s annak ellenállóit. Ez a gondolkodásmód csak 1989-ben változott meg valamennyire, például Orbán Viktor Nagy Imre újratemetésén mondott beszéde után. A forradalmárok dicsőséget vonta kétségbe Orbán Balázs interjújában, erősítve ezzel a Kádár-kori narratívát.